ANNELERDE SÜT NASIL ARTTIRILIR

Anne sütünü artırmak ilk önce annenin psikolojisinin iyi olmasıyla ilgili bir durumdur. Stressiz ve mutlu bir loğusalık bebeğe duyulan sevgiyle birleşince, anne sütü çok rahat oluşur. Dengeli beslenmeyi ve yeterli sıvı alımını ihmal etmemek kaydıyla... Süt arttırıcı  bilgiler şöyle:trans
■ İlk altı aylık dönemde sadece anne sütü yeterli olur. Bu temel ilkeye tüm kişileri inandırmak çok önemlidir. Anne adayı anne olmaya karar verdiği andan itibaren eşi ile birlikte doğacak yavrusuna ilk 6 ay boyunca kendi memesinden besleyeceğine inanmalı ve güvenmelidir. Böylece kendini süt vermeye hazırlamış olur. Beyinden süt salımını sağlayan merkezlerde bu duruma hazır vaziyete gelmiş olur.

■ Doğumun olacağı gün anne ve baba birlikte doğumhanede hazır
olurlarsa, anne sütünün artırılmasını sağlayan önemli bir adımı atmış olacaklardır.

■ Bebek doğduğu dakikalar içinde annesinin göğsüne konursa süt salgılayan bezler hemen aktif duruma geçer, beyinden gelen emirle hem süt yapımı artırılır ve salgılanmayı sağlayan tüm sistemler faaliyete geçer.

■ Anne, bebek doğduğu andan itibaren süt verme yönünde cesaretlendirilir, ona moral verilir ve bebeğe annenin ilk
ve en önemli hediyesi anne sütü olduğu söylenirse süt salınımı daha da artar.

■ Anneye psikolojik destek, sevgi ve saygı gösterilip, güler yüzle sohbet
edilirse süt salınımı artar.

■ Annenin doğum öncesi ve sonrası dengeli beslenmesi de çok önemlidir. Yeterince sıvı, mineral ve gıda alan anne bebeğini kuşkusuz daha iyi besleyecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder