Gebelikte saç boyamak ilaç kullanmak


19.2.10


Hamile kadınların en büyük sıkıntılarından bir tanesi de gebelik sırasında alınan ilaçlar, karşılaşabilecekleri radyoaktif ışın veren cihazlar ve kimyasal maddelerdir.

Bu kimyasal maddeler, solunum yoluyla, ağız yoluyla veya tensel temas ile alınabilir. İlaçların içerisindeki reçetelerde, ilacın hamile kadınlar tarafından kullanılıp kullanılamayacağı belirtilir. Bazı maddelerin anne karnındaki bebeğin (yani fetusun) gelişimini olumsuz etkilediği, bazı maddelerin de hiçbir yan etkisi olmadığı deneylerle gösterilmiştir.

HEKİMİN ÖNERİSİ ŞART

Bazılarının ise, kötü etkilerinin olup olmadığı halen bilinmemektedir. Bir kısmı ise, gebeliğin belirli sürelerine kadar zararlı, daha sonraki aylarda zararsızdır. Bu yan etkiler, bebeğimize hem fiziksel hem de zihinsel zararlar verebilir, gelişimini engelleyebilir. İlaç kullanmanız gerekiyorsa, sadece hekimin önerdiği ilaçları, doğum doktorunuzun onayını alarak kullanınız.

Saç boyaları, kremler, parfümler, temizleyici maddeler ve benzeri kozmetik ürünler arasında en sık sorun yaratan ürün saç boyalarıdır. Hanımlarımız gebelik sırasında da, saç renklerini ve modellerini değiştirmek isteyeceklerdir. Sıklıkla kullanılan, kalıcı ve yarı kalıcı boyaların içindeki maddelerle yapılan deneylerde anne karnındaki bebek üzerine zarar verici etkileri görülmemiştir.

SAÇLARI BOYATMAYIN

Fakat tedbirli davranmak için, doğum sonrasına kadar saçları boyatmamakta yarar var. Saçınızda değişiklik yapmak, beyazlarınızı gizlemek veya dip boya yaptırmak istiyorsanız, gebeliğin ilk üç ayından sonra, bitkisel saç boyaları kullanabilirsiniz. Saç düzelticilerin, ki bunlar sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyasal oluşumlardır, kullanılması tavsiye edilmemektedir. Saç düzeltmelerin, hava ısı ve pres yolu ile yapılması daha güvenlidir.


Perma gibi yöntemlerde ise kullanılan kimyasal maddeler saçlı deriden emilip kana karışabilir. Bunların kullanılması ile bebekte doğumsal sakatlık gelişmesi arasında ilişki saptanamamıştır. Fakat tamamen güvenilir olduğunu söyleyebilmek için de daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden tedbiri elden bırakmamak için doğum sonrasına kadar saçlarınızın doğal kalmasında fayda vardır.

TUZ RUHUNA DİKKAT

Daha önceden perma yaptırmışsanız korkmayın. Hiçbir riski yoktur. Halen piyasada olan deodorant, şampuan ve diğer cilt bakım ürünlerinin, bebek gelişimi üzerine zarar verici etkileri olup olmadığı konusunda yeterli bilimsel araştırma olmamakla beraber, şimdiye kadar herhangi bir problem rapor edilmemiştir. Cilt için kullanılan kremleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cilt çatlaklarının oluşmasını azaltmak için kakao ve lanolin kremleri kullanılabilir.

Temizlik maddelerinden özellikle çamaşır suyu, tuz ruhu gibi buharlaşabilen temizleyicilerden ve bunların kullanıldığı yerlerden iyi bir havalandırma sağlanana kadar uzak durmanızı öneririz. Sevgili hanımlar, bebeğin gelişimindeki en önemli zaman ilk üç aydır. Bu süre içindeki zararlar diğer aylara göre daha fazla olmaktadır. Kısa bir süre için biraz daha dikkatli olmak hem bizim hem de bebeğimizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder