ASPARTAM NEDİR ASPARTAMLI TATLILAR


Aspartam gibi tatlandırıcılar altı binden fazla yiyecek ve ilaca eklenmektedir. Birçok insan butatlandırıcıları kilolarını kon trol etme çabasıyla kullanmaktadırlar. Fakat bu işe yaramaz; sadece sağlıksız yiyeceklere olan arzunuzu depreştirirler. Aspartam iletatlandırılmış içecekler içenkadınlarla çok kalo rili içecekler verilen kadınların kalori alımı karşılaştıran araş tırmacılar, aspartam verilen kadınların sonradan daha fazla ka lori tükettiğini görmüşlerdir. Bu tatlandırıcılar bir çözüm değildir.

Bu tatlandırıcılar hayvanlarda beyin tümörlerine ve nöbet lere neden olduğundan, FDA’nın aspartamın güvenli olduğunu ilan etmesine rağmen haklı bir sağlık kaygısı mevcuttur. Son 20 yılda, aralarında Birleşik Devletler’in de olduğu birkaç endüstrileşmiş ülkede beyin tümörü oranları artmıştır. Aspar tam, Amerikan pazarına beyin tümörü vakalarının artmasından birkaç yıl önce sokulmuştur. Bence bu yüzden aspartamın potansiyel tehlikesi daha dikkatli bir şekilde incelenmelidir.
Bu kesinlikle tartışmalı bir konudur, çünkü aspartamın güvenli olduğunu rapor eden araştırmaların çoğu aspartam endüstrisi tarafından finanse edilmişlerdir ve yüksek oranda finansal ve politik baskı FDA’nın onayma yol açmıştır. Bence aspartamın potansiyel tehlikeleri hala bilinmemektedir. Bu gibi suni ürünleri kullanmanız sağlığınızla kumar oynamak demektir. Aspartam ayrıca bizi toksik etkileri olabilecek metil estere maruz bırakır. Bence güvenli yolu seçmeli ve doğal ürünleri kullanmalıyız. Güvenli olmayan maddelere bağım lılığınızdan kurtulmanız uzun vadeli başarıya ulaşmanız açı­sından değerlidir.
Birçok sağlık gurusu suni tatlandırıcılar yerine Stevia’yı kullanmanızı önermektedir. Stevia doğaldır ve kullanımı Japonya ve bazı diğer ülkelerde serbest bırakılmıştır. Yaygın kullanımına rağmen, güvenliğini değerlendirecek insanlar üzerinde yapılmış deneylerin olmaması şaşırtıcıdır. Sakarinin tersine, steviosid ve onun metabolitlerinin kanserojenik oldu ğuna dair bir kanıt rapor edilmemiştir. Bununla birlikte, hay vanlar üzerinde yapılan nefrotoksisite raporları bulunmaktadır ve bunlar Stevia’nın büyük olasılıkla diğertatlandırıcılardan daha güvenli olduğunu öne sürmektedir; ama tamamen risksiz değillerdir. Günümüzde bu riskin kapsamı bilinmemektedir.
Son söz: Yiyeceklerinizin tadım tatlandırıcı kullanmadan çıkarmaya çalışın.Taze meyve ve ara sıra biraz hurma şekeri ya da öğütülmüş hurma en güvenliyoldur. Kola, soda, tatlandırılmış çay ve meyve sularını içmeyi bırakmanızı öneririm. Eğer yapay tatlandırıcılar içermiyorlarsa bile çok fazla şeker yüklüdürler. Rafine edilmemiş yiyecekler yiyin ve su için. Buz küpleri ile çırpılmış karpuz lezzetli, serinletici bir yaz içkisidir.
Tabii bu arada, eğer çok aşın kilolu iseniz, aşın kilolu olmanın risklerinin butatlandırıcılann taşıdığı risklerden büyük olasılıkla daha fazla risk taşıdığına inanıyorum. Bu nunla birlikte, kilo problemlerine az kalorili tatlandmcılarlaçözüm getirebilmiş olan çok fazla kişi olduğuna ikna olmuş değilim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder