YASAKLI FİLMLER (BİRZAMANLAR)120 Days of Sodom / Salo ya da Sodom'un 120 Günü (1975)
Yasaklandığı ülkeler: İtalya, Finlandiya, Avustralya, Batı Almanya, Yeni Zelenda and Norveç
Film gösterime girdiği tarihten bu yana içerdiği görsel şiddet ve sadizmin dozu nedeni ile hep tartışma yaratmış ve bugüne kadar yapılmış en rahatsız edici film olarak nitelendirilmiştir. Birçok ülkede gösterilmesi bugün bile yasak. Filmde II. Dünya Savaşı 'nın son günlerinde Faşist İtalya'da çöküşün eşiğindeki dört varlıklı seçkinin genç kız ve erkekleri şatolarında tutsak ederek 120 gün boyunca onlara fiziksel, ruhsal ve cinsel işkence uygulamaları anlatılmaktadır. kaynak www.watchfreemoviesz.netI Spit on Your Grave / Mezarına Tüküreceğim (1978)
Yasaklandığı ülkeler: Finlandiya, Avustralya, Çin, Singapur, Malezya, Yeni Zelenda, Kanada, İzlanda, Norveç, Batı Almanya, İrlanda, İngiltere

Meir Zarchi’nin ilk filmi olan I Spit on Your Grave, tam bir tecavüz ve intikam filmi. Film çekildiği yıllarda oldukça ün salmış ve tartışılmış olup hala tartışılan bir film özelliğini sahip.The Exorcist / Şeytan (1973)
Yasaklandığı ülkeler: İngiltere, Malezya, Singapur

Tüm dünyada eleştiriler alan bu filmin setinde de çalışanların başına ilginç şeyler geldi. Filmin çekimleri sırasında 2 kere set yanıp, ışıkçı ve görüntü asistanı öldü, 3 tane figüran kalp krizi geçirdi, başrol oyuncusu Regan' ı canlandıran Linda Blair yataktan düşerek kolunu kırdı ve kostümler çalındı!


Straw Dogs / Köpekler (1971)
Yasaklandığı ülke: İngiltere

Dustin Hoffman, Susan George filmin başrollerinde. Köpekler filmi, içerdiği şiddet sahneleri nedeniyle oldukça yankı uyandırdı.


Life of Brian / Brian'ın Hayatı (1979)
Yasaklandığı ülkeler: Norveç, Singapur, İrlanda

Brian'ın Hayatı, yıllarca İncil'den dini konuları işleyen cıvık Hollywood filmlerinin parodisi niteliğinde bir filmdir.


The Last Tango in Paris / Paris'te Son Tango (1973)
Yasaklandığı ülkeler: İtalya, Singapur, Yeni Zelenda, Portekiz, Güney Kore

Bernardo Bertolucci'nin yönettiği filmin başrollerinde ise Marlon Brando ve Maria Schneider var. Film, karamsar ruha sahip yaşça oldun bir adamla, capcanlı gençliğinin doruklarında olan bir kadının çatı arasına sıkışmış aşkını anlatıyor


Caligula (1979)
Yasaklandığı ülkeler: Kanda ve İzlanda

İtalyan yönetmen Tinto Brass tarafından çekilen film, tarih boyunca en çok tartışılan filmler arasında sayılır. İmparatorluk Roması’nın ardındaki sapıklığı göstermeye cesaret eden bu film, deli Roma imparatorunun Sezar’ın destansı öyküsünü anlatır. Zalim, tuhaf saltanatının tüm ayrıntıları bu filmde açığa vurulur.


The Last House on the Left / Soldaki Son Ev (1972)
Yasaklandığı ülkeler: İngiltere, Singapur, İzlanda, Yeni Zelenda, Norveç, dönemin Batı Almanya'sı, Avustralya.

Tecavüz, bağırsak çıkarma ve adam boğazlama gibi eylemler, filmin en çarpıcı sahneleri. Tecavüz sahnelerinden birinde aktris Sandra Peabody'nin travma geçirip seti terkettiği konuşuldu günlerce.The Evil Dead / Şeytan’ın Ölüsü (1981)
Yasaklandığı ülkeler: Malezya, İngiltere, dönemin Batı Almanya'sı, İsveç, İzlanda, İrlanda, Singapur

Filmdeki vahşet ve şiddet sahneleri oldukça çok tartışma konusu oldu. Avrupa’lı bir dağıtıcı firma tarafından kabul edilene kadar neredeyse bütün ABD’li film dağıtıcıları tarafından geri çevrilmiş, günümüzde eleştirmenler ve izleyiciler tarafından korku türünün bir klasiği olarak kabul edilir.
I Spit on Your Grave / Mezarına Tüküreceğim (1978)
Yasaklandığı ülkeler: Finlandiya, Avustralya, Çin, Singapur, Malezya, Yeni Zelenda, Kanada, İzlanda, Norveç, Batı Almanya, İrlanda, İngiltere

Meir Zarchi’nin ilk filmi olan I Spit on Your Grave, tam bir tecavüz ve intikam filmi. Film çekildiği yıllarda oldukça ün salmış ve tartışılmış olup hala tartışılan bir film özelliğini sahip.
Aftermath (1994)
Yasaklandığı ülke: Avusturya

Nacho Cerdà'nın yönettiği 30 dakikalık kısa filmde hiçbir diyalog yok. Filmde sadece morgta, otopsi yapan doktorun ilginç bir şekilde cesetlerle yakın temasını izleiyorsunuz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder