METABOLİZMA HIZLANDIRMANIN YOLLARI NELERDİR
Günlük toplam enerji gereksinimimizi; gün içinde harcadığımız enerji, bazal metabolizmamız ve besinlerin termik etkisi belirler.

Bazal metabolizma hızı, bireyin 24 saat dilimi içindeki yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan enerji miktarıdır. Yaşa, cinsiyete ve vücut bileşimine göre değişir. Bunun yanı sıra ağır fiziksel aktivitelerden sonra, vücut ısısı arttığında, tiroid bezi fonksiyonu artınca veya öfke, çoşku gibi durumlarda artar. Kadınlarda, gebelik sırasında yaklaşık %20 oranında artar. Öte yandan, bazal metabolizma hızı uykuda ve uzun süreli açlıklarda azalır.

Günlük harcanan toplam enerjiyi değiştiren bir diğer faktör ise besinlerin termik etkisidir. Genel olarak besinler tüketildikten sonra metabolizma hızlanır.

Metabolizma hızınız artması, enerji tüketimini artıracağından, fazla kilolarınızı kontrol altında tutabilmek için metabolizmanızı hızlandırmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler;

 1. 1- Gün içinde tüketeceğiniz besinleri sık öğünler halinde tüketin. Yediğiniz her öğünden sonra vücudunuz enerji harcayacaktır. Dolayısıyla, metabolizmanızı yavaşlatan uzun süreli açlıklardan da korunmuş olursunuz. Aynı zamanda, besinlerin termojenik etkisi ile de bazal metabolizmanız hızlanmış olacaktır.
 2. 2- Yemeklerinize bol baharat kullanabilirsiniz. Acılı ve baharatlı besinler de termojenik etkiyi arttırarak metabolizmanızı hızlandırırlar.
 3. 3- Beslenmenize her gün bir miktar sarımsak ilave edin. Sarımsak tüketildiğinde de vücut ısısı yükselir. Böylelikle harcanan enerji miktarı artmış olur. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile sarımsak, kilo vermeye destek olmaktadır.
 4. 4- Protein kaynağı besinleri her öğününüzde tüketin. Protein kaynağı besinlerin de metabolizmayı arttırıcı etkileri bulunmaktadır.
 5. 5- Her gün iki fincan yeşil çay tüketin. Yeşil çayın hem antioksidan içeriği yüksektir hem de metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.
 6. 6- Her gün düzenli aerobik egzersiz yapın. Vücut kas kitlenizin artması, günlük harcadığınız enerjinin de artması anlamına gelmektedir.
 7. 7- Mutlaka her sabah kahvaltı yapın. Bazal metabolizma hızı uyku halinde yavaşlar. Kahvaltı yaparak metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz. Kahvaltı yaparak güne başlamak, günlük harcanan enerjinin % 5 daha fazla olmasını sağlamaktadır.
 8. 8- Düzenli uyku uyumaya özen gösterin. Günde en az 7 saat uyumaya gayret edin.
 9. 9- Gün içinde mutlaka yeteri kadar su içmeye gayret edin. Gün içinde tüketeceğiniz su, toksinlerinizden arınmanızı sağlayacağı gibi metabolizma hızınızı da artıracaktır. Almanya’da yapılan bir çalışmaya göre su tüketiminin yarım litre artması, çalışmaya katılan bireylerin bazal metabolizma hızlarını % 30 oranında artırmıştır. Su, aynı zamanda iştah kapatan bir içecektir.
 10. 10- Az miktarda kafein alımı da gün içindeki enerji harcamanızı ve metabolizma hızınızı arttıracaktır.
 11. 11- Rafine edilmiş karbonhidrat kaynağı besinler (örn: beyaz ekmek, pirinç, şekerler, kurabiyeler ve cipsler) metabolizmanızı yavaşlatacaklardır. Bu tip besinlerden mümkün olduğunca uzak durun.

Bu önerilere uyarak, metabolizmanızı hızlandırmak ve daha kolay bir kilo kontrolünü sağlamak elinizde…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder