SANCTUM 3 BOYUTLU SİNEMA KEYFİ


Oscar ödüllü yönetmen James Cameron'ın yapımcılığını üstlendiği, 3 boyutlu sualtı filmi Sanctum, nefes kesen görüntüleriyle izleyenleri maceradan maceraya sürüklüyor

Dünyanın en güzel ve ulaşılması en güç mağara sistemlerinde keşif gezisi yapan bir sualtı mağara ekibi tropik fırtınaya yakalanır. Fırtınadan kaçmaya çalışan ekip, yeraltı mağaralarının derinliklerine sürüklenerek azgın sularla ve ölümcül yeraltı şekilleriyle boğuşur. Artık ekibin tek bir amacı vardır: Bir çıkış yolu bulmak...

Gerçek bir hikâyeden alındı

Yapımcı ve ünlü mağaracı Andrew Wight, 1988 yılında Avustralya'daki Nullarbor ovasının altındaki ücra bir mağara sistemine keşif gezisi düzenledi. Keşif esnasında birden patlayan fırtına mağara girişinin çökmesine ve 15 kişinin yeraltında kapana kısılmasına neden oldu. Bu tecrübe Wight'ta kalıcı bir iz bıraktı ve iş arkadaşı James Cameron'la bir araya geldiğinde hayatını değiştiren olaydan esinlenen bir film yapmaya karar verdi.
Queensland'daki Gold Coast açıklarında, Güney Avustralya mağaralarında gerçek mekânlarda ve Village Roadshow Stüdyoları'nda çekilen Sanctum, Avatar'ı çekmek için geliştirilen üç boyutlu görüntü tekniklerini kullandı. Zor koşullar altında çalışmak üzere tasarlanan ve aksiyon-gerilim filmini çekmek için kullanılan Cameron/Pace Fusion 3D Kamera Sistemi, izleyicileri derin uçurumlardan yeraltı dünyasının en dibine uzanan, nefes kesen bir yolculuğa çıkarıyor.

Kıvanç Tatlıtuğ neden galada?


Sanctum filminin galası için Los Angeles'a giden Kıvanç Tatlıtuğ, bazı yazarları ikiye böldü. Hürriyet gazetesinden Cengiz Semercioğlu galada yapımcı Cameron'un Tatlıtuğ ile ilgilenip iletişim bilgilerini istediğini söylerken yine aynı gazeteden Ömür Gedik, Tatlıtuğ'un filme davet edilmediğini aksine Türkiye'de filmin reklâmının yapılması için Los Angeles'a gittiğini söyledi. Ve ekledi: Cameron nezaketen Tatlıtuğ'un iletişim bilgilerini istemiştir.
Semercioğlu galaya katılırken, Ömür Gedik Türkiye'de kalmıştı. Acaba hangisine inanalım? Çok gezen mi bilirmiş yoksa çok yazan mı?

'Kötü 3D gözlerinizi yorar'


Oyuncuların fiziksel hazırlık ve çekim esnasında dayanıklılık gerektirecek bir filmde rol almak için çok cesur olmaları gerekiyordu. Çünkü tüm oyuncuların tüple dalmaları, geri-solutucuları kullanmaları, gecenin bir yarısı zifiri karanlıkta su tanklarına dalmaları ve baştan aşağıya ıslakken bir sürü delice şeyler yapmaları gerekiyordu. Yapımcı Andrew Wight, tüm oyuncuların bu zorlukları göze aldığını söyleyerek, "Hepsinin muhteşem bir iş çıkardığını görmekten mutluluk duyuyorum" dedi.


Sanctum'da kullanılan kameralar, Cameron'ın Avatar filminde geliştirilen ve kullanılan kameralarla aynıydı. Böylece izleyiciler sualtı dünyasının içine girebileceklerdi. Filmin yapımcısı Wight, 3D hakkında az bilinen bir bilgiyi sinemaseverlerle paylaşıyor:


"İyi 3 boyutlu filmi izlemek kolaydır. Ancak kötü 3D ise gözlerinizi yorar. Kötü 3D'de görüntüye baktığınızda göz yuvalarınızın çığlık atması veya beyninizin neye baktığını çözmesi gerekir. Bunun nedeni de optik bir sorunun olmasıdır. Öte yandan iyi 3D, dikkatleri üstüne çekmez. Filmi izlersiniz ve kendinizi kaptırır gidersiniz. Başka bir dünyaya dalarsınız."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder