DÜNYANIN EN PAHALI EVLERİ

Dünyanın en pahalı evleri


10. Drakula Şatosu, Romanya: 135 milyon dolar

Tüyler ürperten bir ismi olsa da, Romanya'daki Drakula Şatosu dünyanın en pahalı evlerindenbiridir.


Dünyanın en pahalı evleri


1980'lerde müzeye dönüştürülen şato, sahibi olan Avusturya Arşidükü Dominic tarafından satışaçıkarılmıştır ancak satıldığına dair kesin bir bilgibulunmamaktadır. Şatonun ilk sahibi olan Dominic'in büyükannesi Kraliçe Marie'dir.


Dünyanın en pahalı evleri

57 odası, 17 yatak odası bulunan şato, Kont Drakula'nın yaratıcısı İrlanda'lı yazar Bram Stoker'ın ilham kaynağı olan hükümdar Kazıklı Voyvoda'yla ilişkilendirilse de, tarihi kayıtlarda Vlad'ın şatoda çok kısa bir süre yaşadığı belirtiliyor.


Dünyanın en pahalı evleri


9. Updown Sarayı, Windlesham, Surrey, İngiltere: 139 milyon dolar

İngiltere’nin güneydoğusunda Surrey’deki bu dev malikane 58 hektarlık bir bahçeye inşa edilmiştir.


Dünyanın en pahalı evleriBuckingham Sarayı’nın rakibi olarak nitelendirilen 103 odalı bu evde, onlarca yüzme havuzu, sinema salonu, tenis kortları, 8 limuzinin parkedebileceği bir otopark, squash ve bowling salonları bile bulunuyor.


Dünyanın en pahalı evleri


8. “The Manor,” Los Angeles, ABD: 150 milyon dolar

Fransız Şato Stiliyle, 1991 yılında inşa edilen 123 odalı malikane Los Angeles eyaletindeki en büyüközel mülk olan ev özelliğini taşıyor.


Dünyanın en pahalı evleri


Odalarının toplam alanının 5248 metrekare olduğu malikane 4.6 hektardan daha geniş bir alanı kapsıyor.


Dünyanın en pahalı evleri


7. “The Pinnacle,” Montana, ABD: 155 milyon dolar

Tim ve Edra Blixseth'lere ait olan bu 10 odalı dağ evi, diğerlerine kıyasla o kadar büyük olmasa da,evin her köşesini ve araba yolunu da kaplayan yerden ısıtma sistemi, evin içindeki ve dışındaki yüzme havuzları, evdeki tüm banyolarda bulunan şömineler, devasa şarap mahzeni, jimnastik salonu ve masaj odası ile dünyanın en pahalı evlerindenbiri olma özelliğini kazanıyor.

Dünyanın en pahalı evleri


6. Franchuk Villa, Kensington, İngiltere: 161 milyon dolar

Londra 1997 yılına kadar sadece kızların gittiği bir hazırlık okulu olan ev, 2006 yılında Ukraynalı Elena Franchuk tarafından alınıp 10 milyon sterlin harcanarak geliştirilmiş. Şimdi ise Lübnanlı girişimciMusa Salem'in sahibi olduğu 5 katlı villanın, 10 adası, yer altında bir havuzu, sinema salonu, panik odası, saunası ve jimnastik salonu bulunuyor.


Dünyanın en pahalı evleri


5. Hearst Malikanesi, Beverly Hills, ABD: 165 milyon dolar

Daha önce medya devi William Randolph Hearst'e ait olan bu malikane 6 daireden oluşuyor.

Dünyanın en pahalı evleri


4. Fairfield Pond, The Hamptons, ABD : 170 milyon dolar

Ira Rennert'a ait olan bu malikane, 63 hektarlık alanıyla Amerika kıtasındaki en büyük ev.


Dünyanın en pahalı evleri


3. The Penthouse, Londra, İngiltere: 200 milyon dolar

Ünlü Number One Hyde Park adresindeki diğermuhteşem 82 dairenin en üstünde yer alan dünyanın en pahalı apartman dairesininmetrekaresi 60.000 sterlin.


Dünyanın en pahalı evleri


2. Villa Leopolda, Fransız Rivierası, Fransa: 506 milyon dolar

Son zamanlarda basın sayesinde daha da meşhur olan bu villa French Riviera bölgesinde 1902 yılında Belçika kralı Leopold II tarafından inşa edilmişti.

Daha önce bir çok kişi tarafından alınıp satılmış olan bu villa aslında Edmond Safra ve karısı Lily'e aittir ancak Bill Gates'e satıldığı iddiaları da basında yer almaktadır.


Dünyanın en pahalı evleri


1. Antilla, Bombay, Hindistan: 1 milyar dolar

Dünyanın en zengin 5. ismi olan Hint işadamı Mukesh Ambani, kendisine 1 milyar dolara mal olan bu 27 katlı gökdelenin sahibi.

Antilla adı verilen 27 katlı kulenin hiçbir katı diğerine benzemiyor. Ambani'nin benzersiz eviniABD'li mimarlık şirketi Perkins Will and Hirsch Bedner Associates tasarladı.

Dünyanın en pahalı evleri

Dokuz asansörlü evde, sağlık kulübü, jimnastik salonu, dans stüdyosu, balo salonu, konuk odaları, çok sayıda dinlenme odası, 50 kişilik sinema salonu, katlarda bahçeler, 3 adet helikopter pisti 160araçlık oto park bulunuyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder