KANSIZLIK NEDİR KANSIZLIĞIN NEDENLERİ VE TEDAVİSİ


Kansızlık, tıp dilindeki tanımı anemi olarak belirtilen, kanda bulunan kırmızı hücrelerin ya da hemoglobin diye tanımlanan azalması diye ifade edilir.
Kansızlık nedenleri
Kişinin yeterli beslenmeden ya da dengeli beslemeden uzak kalması ile oluşan demir eksikliği anemi yani kansızlığın en önemli nedenidir. Bunun yanında farklı sebeplerle vücutta bulunan demir oranının azalması da aneminin yani kansızlığının nedeni olabilmektedir. Anemiye yani kansızlığa sebep olan diğer nedenler arasında müzmin basur kanamaları, kadınların yaşadığı adet dönemi dene regl günlerinin olağanın üzerinde kanamalı geçmesi, doğuştan gelen bir takım hastalıklar, romatizma hastalığı, lösemi ve başka kanser türleri de kansızlığa sebep olmaktadır. Bütün bunlar dışında gebelik döneminde de kansızlık yani anemi hastalığına rastlamak mümkündür. Bebeklerde görülen kansızlık vakaları genelde anne sütü ile beslenmek yerine inek sütü ya da ek gıdalar ile beslenmekten kaynaklanmaktadır. Genelde Akdeniz ülkelerinde yaşayan kişilerde görülen ve Akdeniz anemisi olarak adlandırılan anemi türü genelde genetik sebeplere dayanır ve anne- babadan direk bebeğe geçer.
Kansızlık yani anemi belirtileri
Anemi hastalığına tutulan kişi sürekli yorgunluktan, halsizlikten, baş dönmesinden, nefes darlığından, iştahsızlıktan, mide bulantılarından, çok üşümeden şikâyet ederler.


Kansızlık tedavisi
Kansızlık yani anemi tedavisinde ilk önce anemiye sebep olan nedenler araştırılır. Kansızlığa neden olan faktörler eğer basur, aşırı adet kanaması gibi sebepler ise hemen bu sorunlar tedavi edilir. Lakin kansızlık nedeni yetersiz beslenmeden kaynaklanan demir eksikliği ise demir ve C vitamini yönünden zengin olan besinler bolca tüketilerek anemi hastalığı tedavi edilmeye çalışılır. Bedeni yoracak egzersizlerden, iş temposundan bir süre uzak kalınması ve istirahat etmesi önerilir. Ancak kansızlık hastalığı ileri dereceye gelmiş ise ilaç tedavisine geçilir. Kişi çok fazla kan kaybı yaşamış ise kan takviyesine geçilir.
Bunların yanında kan yapıcı besinlerin takviye edilmesi uygun olur. Örneğin üzüm, dut, arı poleni, keçi boynuzu, bal kansızlığa karşı oldukça faydalıdır. Bunun yanında kansızlığa önlem olarak, vücuttaki demiri azaltan çay, kahve, alkol, kola, sigarayı tüketmekten uzak durmak gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder