VÜCUTTAN ÖDEM SU ATAN BİTKİLER


Özellikle mevsim değişiklikleri sırasında insan vücudunun bu değişime verdiği olumsuz etkileri azaltmak için vücuttan atılan ödem miktarının arttırılması,hem vücudumuzu dahada hafifletececk hemde bir anlamda detox görevi yapacaktır.Bu amaçla vücudumuzun su atımını hızlandıracak bazı bitkiler bulunmaktadır ,bu bitkileri şöyle bir sıralayacak olursak şu bitkiler ön plana çıkmaktadır.

Biberiye Yaprağı
Yapılan deneysel çalışmalarda pankreatik lipaz enzimini baskılayarak bağırsaklardan yağın emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı ve karaciğer yağlanmasını önleyebileceği bildirilmektedir. Ayrıca safra salgısını artırarak sindirimi, bilhassa yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırmaktadır. Diğer taraftan, biberiye yapraklarının idrar söktürücü özelliği vücuttan ödemin sökülmesine yardımcı olmaktadır.

Funda Yaprağı
İdrar artırıcı etkisinin yanı sıra sindirimi kolaylaştırıcı özelliği bulunmaktadır.

Kiraz sapı
İdrar artırıcı özelliğinin yanı sıra zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin bozulmasını önlemektedir.

Isırgan yaprakları
Ptasyum bakımından zengin bir idrar söktürücü olmasının yanı sıra vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

Yeşil çay ve Mate
İçinde bulunan kafein maddesi nedeniyle fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici (analeptik) bir içecek olarak bilinmektedir. Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin sökülmesine yardımcı olur. Yeşil çay ve mate bitkileri yağ yakıcı (lipolitik) ve glikojenolitik özelliktedir. yağ yakıcı etkisi klinik çalışmalar ile de ortaya konulmuştur.

Kekik uçucu yağı
Safra artırıcı etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla sindirimi kolaylaştırır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder